Post scriptum
Wzrost zapotrzebowania na wodę dla Gliwic wymógł na ówczesnych władzach budowę kolejnej
wieży ciśnień. Zbudowano ją przy dzisiejszej ul. Sobieskiego w roku 1904 (wg innych źródeł – w roku 1918). Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż konieczne było znalezienie terenu
wyżej położonego od wieży przy ul. Poniatowskiego. Obie budowle współpracowały ze sobą i wspólnie zaopatrywały Gliwice pierwszych lat XX w. w wodę.
Wieża o kształcie zwężającego się lekko ku górze walca ma wysokość blisko 50 m, średnicę 26 m. Jej wysokość u podstawy n.p.m. wynosi 236,2 m, zaś wysokość lustra wody przy pełnym zbiorniku 267,6 m. Woda miała na najwyższym połączeniu z wieżą 1,5 atm. Zbiornik projektu prof.
Intze, wykładowcy Wyższej Szkoły Technicznej w Aachen, spoczywa na marmurowym pierścieniu i ma pojemność 3600 m3.
Jego instalowanie rozpoczęło się w sierpniu 1903 roku i zakończyło się w grudniu tego roku. Była to wówczas najnowocześniejsza konstrukcja w Niemczech. Zarówno zbiornik jak i konstrukcję dachu dostarczyła huta Donnersmarck z Zabrza.
W podziemiach znajduje się sieć kanałów otaczająca podstawę wieży.
Jest to najpiękniejsza gliwicka wieża ciśnień. Jej wnętrze do złudzenia przypomina gotycki kościół. Ostrołukowe okna o wysokości 7 m potęgują to wrażenie. Na pierwszy poziom wieży prowadzą przepiękne kręte schody.
W dolnej części grubość murów zewnętrznych sięga 2,2 m i dopiero przy szczycie wynosi jedynie 50
cm. Ogromny stalowy zbiornik spoczywa na wewnętrznym walcowatym murze o średnicy 10 m i grubości ścian 1,6 m. Pod zbiornikiem znajduje się na wysokości 17 m obsługowy podest roboczy. |