„GLIWICKIE METAMORFOZY”

Muzeum Drukarstwa

Noc Muzeów w Cieszynie – 27 maja 2011

Małgorzata Malanowicz
 
V.2011
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

POWRÓT NA SZLAK

 

 

       

10. Muzeum Drukarstwa 

       
       

   Gospodarze stworzyli wspaniały klimat, jednocześnie nieomal całkowicie uniemożliwiając robienie zdjęć :)

 

   Pierwsza oficyna drukarska powstała w Cieszynie w 1806 roku. Założył ją Fabian Beinhauer z Opavy. Wielki wpływ na rozkwit miejscowego drukarstwa miał zasłużony ród Prochasków, zaś niewątpliwie pierwszy z nich Tomasz. W roku 1786 rozpoczął on naukę w praskiej drukarni i po pięcioletnim okresie uzyskał zawód drukarza. W roku 1806 przybył do Cieszyna i nabywając drukarnię od Beinhauera, zapoczątkował trwającą 132 lata sagę rodu cieszyńskich drukarzy. 

   Pierwszą gazetę w języku polskim, Tygodnik Cieszyński zaczynają Prochaskowie wydawać w roku 1848. W tym samym roku zakładają filię w Bielsku, następnie własną księgarnię na rynku, przedstawicielstwa w Wiedniu i Lipsku. Na wystawach międzynarodowych w Londynie i Paryżu ich książki uzyskiwały wyróżnienia, a w 1876 r. w Wiedniu, książki z drukarni Karola Prochaski otrzymały cesarski złoty medal. Od 1883 roku firma uzyskała tytuł: "cesarsko-królewska drukarnia nadworna i wydawnictwo". W roku 1888 Prochaskowie przenieśli się do nowo wybudowanego obszernego zakładu. W latach 80. i na przełomie XIX i XX wieku, działało w Cieszynie kilka drukarń.

   U schyłku istnienia monarchii austro-węgierskiej, Cieszyn był wiodącym ośrodkiem drukarskim znanym i oferującym swe usługi daleko poza kraje europejskie. Kryzys gospodarczy lat trzydziestych, nie rozwiązane polityczne kwestie Śląska Cieszyńskiego, a w końcu wybuch kolejnej światowej wojny, spowodowały całkowitą stagnację drukarstwa cieszyńskiego. Uratowane w pierwszych dniach wojny materiały i urządzenia, pomogły rozpocząć działalność drukarską tuż po jej zakończeniu. Tradycje, upór a przede wszystkim kunszt ocalałych drukarzy spowodował, że cieszyńskie drukarstwo nie zatraciło swego znaczenia. W latach 70. XX wieku, Cieszyńska Drukarnia Wydawnicza uzyskiwała najwyższe oceny jakości wykonywanych książek w Polsce.

   W 190. rocznicę powstania w Cieszynie pierwszej oficyny drukarskiej, udało się doprowadzić do udostępnienia dla zwiedzających zabytkowej drukarni. 

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 

Materiały źródłowe:

www.muzeumcieszyn.pl

www.kc-cieszyn.pl

www.muzeumdrukarstwa.pl

www.cieszyn.pl