Gliwickie Metamorfozy

RZEŹBIARZE ZWIĄZANI Z GLIWICAMI

Marek Klimurczyk

www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

 

JOHANNES NIETSCHE

JOHANN MELCHIOR ÖSTERREICH

JOSEPH LIMBURG

THOMAS MYRTEK

 

 

     

   Tytuł zawartych tutaj artykułów może być mylący.
Nie zamierzałem rozpisywać się na temat biografii rzeźbiarzy lecz zdecydowanie skupić się na ich pracach. Informacje na temat życia i twórczości autorów prac oczywiście też tu zamieszczam, ale z racji, że nie jestem historykiem ani sztuki ani "w ogóle", nie przykładam wagi do poszukiwań szczegółowych informacji na ten temat. Ważniejsze jest pokazanie zdjęcia prac. To dzieła a nie ich twórcy są od dawna moją pasją. Tytuł teoretycznie mógłby brzmieć nie "RZEŹBIARZE..." a "RZEŹBY...". 
Teoretycznie, bo czyż nie ze względu na osobę rzeźbiarza jechałem kilkaset kilometrów tylko po to, by zrobić zdjęcie rzeźby wykonanej właśnie przez niego?...
   Skomplikowane to trochę.

   Podziękować chciałem gorąco przede wszystkim tym kolegom i koleżankom ze Stowarzyszenia na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic "Gliwickie Metamorfozy", którzy brudzą wraz ze mną ręce ziemią z Cmentarza Hutniczego w trakcie wykonywania prac statutowych oraz osobom bez których nie podjąłbym się tego tematu, a które są sympatykami Stowarzyszenia: Panom Jackowi Schmidtowi i Jerzemu Gorzelikowi oraz memu Ojcu, Franciszkowi Klimurczykowi, za szczególny wkład w rozwój moich pasji.
   Szczegółowe podziękowania osobom które pomogły mi bezpośrednio w moich wędrówkach zamieszczę na końcu każdego artykułu.
Miłych wrażeń.

Marek Klimurczyk