Gliwickie Metamorfozy

Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Małgorzata Malanowicz

Zdjęcia: K. Koch, M. Malanowicz, M. Pęczak, M. Wrodarczyk

Gliwice 2018

www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 


       
  HISTORIA do 1945 roku  
       
     Park Miejski (Stadtpark) powstał przed rokiem 1895, teren ten na planach z 1880 roku oznaczony jest jeszcze jako użytek rolny. Zajmował on powierzchnię 8 ha, a w jego kształtowaniu niewątpliwie odegrały rolę koncepcje C.J.Loudona i G.E.Hausmanna. Park miał charakter krajobrazowy, a na jego terenie znajdowały się również szklarnie. Widoczny na fotografiach tzw Domek Ogrodnika, był siedzibą inspektora Richarda Riedla, dyrektora ogrodów miejskich.  
       
   
       
   
       
   
       
      Zapowiedzią nowej gliwickiej atrakcji jaką stała się palmiarnia była zorganizowana jesienią 1924 roku wystawa botaniczna (nazwana "wystawą palmową"). Dyrektor ogrodów miejskich Richard Riedel rozpoczął gromadzenie egzotycznych roślin już w roku 1913, jednak brakowało pieniędzy na budowę dla nich zimowego ogrodu. Wystawa miała więc znaczenie promocyjne. Na powierzchni ok. 1000 m2 prezentowano palmy z rejonu Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich oraz kwiaty.  
       
   
       
   
       
      Wystawa przyniosła spodziewane efekty w postaci hojnych fundatorów i już w sierpniu 1925 roku mieszkańcy Gliwic mogli się cieszyć nowym obiektem.  
       
   
       
     Oprócz roślin były tu terraria i klatki dla egzotycznych zwierząt, ale jedną z największych atrakcji była Victoria regia, królowa roślin wodnych umieszczona w specjalnie dla niej przeznaczonym basenie.   
       
   
       
     Wzrost palm wymusił wybudowanie w 1935 roku wysokiej szklarni o wymiarach 28 x 18 m o wysokości 12 m. Powiększono też kaktusiarnię i dobudowano kolejne akwaria.  
       
   
       
   
       

 

       
  LATA 1945-1964  
       
     W 1945 roku zespół palmiarni uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Działania wojenne, brak opieki i pożywienia dla zwierząt oraz silny mróz były powodem tak znacznej dewastacji, że myślano o utworzeniu tu zajezdni autobusowej. Jednak dzięki poświęceniu garstki osób z inż. Krzeczewskim i ogrodnikiem Krywalskim na czele, którzy odbudowali budynki i zdobyli rośliny zwożąc je niemal z całej Polski w październiku 1948 roku palmiarnia mogła znów przyjmować zwiedzających.  
       
   
       
     Wykonywane na bieżąco naprawy nie mogły na dłuższą metę zastąpić generalnego remontu stan obiektów nieustająco się pogarszał, tak że zaczął zagrażać zwiedzającym. Przy okazji planowanego remontu zamierzano też powiększyć istniejącą palmiarnię lub całkowicie przebudować istniejący obiekt. Ostatecznie Palmiarnię zamknięto dla zwiedzających w 1985 roku.  
       

 

 

       
  HISTORIA BUDOWY NOWEJ PALMIARNI  
       
     Pierwsze zamysły przebudowy i rozbudowy palmiarni zrodziły się już w roku 1964. Zlecenie na wykonanie projektu otrzymał Miastoprojekt Gliwice. Z kilku koncepcji wybrano wariant nr 5, który zakładał budowę obiektu niemal dwukrotnie przekraczającego powierzchnię obiektu istniejącego. Z uwagi na występującą w tym rejonie kurzawkę oraz szkody górnicze zaproponowano układ ośmiu oddylatowanych pawilonów opartych na rzucie trójkąta (trójkątną strukturę pawilonu "kwadratowego" wyznaczają spadki dachu) co gwarantowało większą sztywność i lepszą statyczność.  
       
 

grubsza linia to zarys starych pawilonów
 
       
   
       
     Wielką zaletą przyjętej koncepcji było to, że pawilon z największymi palmami został "obudowany" nową konstrukcją, tak że było konieczności przesadzania palm, co na pewno nie wyszło by im na zdrowie (a warto wiedzieć, że trzy z nich znajdują się tu od samego początku istnienia palmiarni, tzn od 1924 roku i liczą ponad 160 lat). Projektant przewidział też pozostawienie "na pamiątkę" oraz dla porównania starej i nowej konstrukcji jednego z przęseł starego pawilonu, jednak podczas realizacji przęsło to zniknęło, nie wiadomo na czyje polecenie.   
       
   
       
       
     Jak nam powiedział sam autor, architekt Andrzej Musialik inspiracją dla niego była kalifornijska "Kryształowa Katedra" autorstwa Philipa Johnsona, którą zwiedzał podczas swojej pracy w latach 1970-1980 w biurze projektów "Associated Architects & Planners".  
       
   
       
   
       
   
       
   
       
     W gliwickiej palmiarni przestrzenna konstrukcja rurowa została umieszczona na zewnątrz obiektu, co miało wiele zalet: we wnętrzu panuje bardzo wysoka wilgotność co nie służy konstrukcji stalowej, na zewnątrz łatwiej jest też ją konserwować, ponadto cień konstrukcji w pewnym stopniu chroni rośliny przed nadmiernym punktowym nasłonecznieniem. Przewidywany do szklenia witrolit oraz szkło zbrojone na dachy, zastąpiono ostatecznie poliwęglanem, co w owym czasie na polskim rynku było nowością.


 
   
   
       
   
       
   
       
 

Autorzy projektu:

 

mgr inż. arch. Andrzej Musialik architektura

inż. Jan Polak szkielet stalowy

inż. Józef Gajda (Biprohut) elementy żelbetowe

inż. Jarosław Bechowiec (Prozap) kotłownia i ogrzewanie

 

mgr Honorata Ciapówna technologia (przy współpracy Jana Namysło)

 

 

Makieta w skali 1:200: Andrzej Dzienyński (Gliwickie Biuro Projektów

                                 Budownictwa Przemysłowego)

(makieta została wykonana z tysięcy zapałek, miała zdejmowany dach co pozwalało

na prezentację aranżacji wnętrz włącznie z roślinnością)

 

Fotografie makiety: Wiktor Hombek (również GBPBP)

 

 

 

 

Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej

 

Koordynatorzy z ramienia inwestora:

 

inż. Kazimierz Fabrykowski (do roku 1985)

 

mgr inż. Marek Kała (za jego przyczyną zastosowano do szklenia
                   poliwęglan w tym czasie była to w Polsce nowość)

 

 
       
   
       
 

   Realizacja konstrukcji stalowej: "Montochem" Gliwice (na zdjęciach brygada wykonawców)

 
     
 













 
       
     W roku 1992 architekci Jan Pallado i Aleksander Skupin przeprojektowali pawilon wejściowy, nadając mu formę jaką znamy dziś.
















 
       

 

       
  30.01.1998 ponowne otwarcie palmiarni  
       
   
 

   Obecnie Palmiarnia udostępnia zwiedzającym 5 pawilonów tematycznych:

- pawilon roślin użytkowych
- pawilon tropiku
- pawilon historyczny
- pawilon sukulentów
- akwaria (od 2013 roku) projekt wykonał arch. Wojciech Student, realizacja GBPB

 
       
       
       
     
       
       
       
   
       
       
       
       
       
     
       
     
       
       
       
     
       
     
       
     
       

 

 

Materiały źródłowe:

Musialik A., Palmiarnia miejska w Gliwicach (historia projektowania i realizacji), (maszynopis), Busko Zdrój grudzień 2017,

Schmidt J., Historia i losy gliwickiej palmiarni, [w:] Rocznik Muzeum w Gliwicach t.VI, Gliwice 1990

Skupin A., Egzotyka w ażurach, [w:] Magazyn budowlany, 3/2000

www.parki.org.pl

mzuk.gliwice.pl

 

Zdjęcia archiwalne:

zbiory Muzeum w Gliwicach

stare pocztówki

archiwum arch. Andrzeja Musialika

archiwum Mariana Jabłońskiego

fotopolska.eu

zdjęcia makiety W.Hombek

 

model wirtualny elementu kratownicy: Małgorzata Malanowicz