Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic

 

Hotel Monopol

 
   www.gliwiczanie.pl

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Hotel został otwarty z początkiem 1892 roku jako Central Hotel. Inicjatorem jego budowy był T.Schwider. Hotel miał ok. 20 pokoi, pokój bilardowy na parterze i od roku 1896 ogródek restauracyjny. 

   W 1898 roku nowym właścicielem został Hugo Wenckel, który zmienił nazwę hotelu na Monopol”, a dwa lata później wystąpił o koncesję na uruchomienie winiarni i piwiarni. Piwiarnia ta pod nazwą Zum Nürnberg” istniała tylko do 1908 roku, kiedy to została przekształcona w drugą salę restauracyjną przez nowego właściciela Augusta Gottschalka. Ale i ten właściciel długo się nie utrzymał, gdyż jeszcze w tym samym roku hotel nabył Felix Przyszowski, hurtownik win. 

       

   Nowy właściciel dokonał w latach 1909-1910 znaczącego remontu. Hotel rozbudowano, wygospodarowano pomieszczenia na restaurację i dobudowano garaże. Na parterze otwarto sklep firmowy i winiarnię. W 1913 roku hotel miał 14 pokoi i dwie restauracje. W związku ze słabymi zyskami, pokoje trzeciego piętra zaadaptowano na mieszkanie czynszowe. 

   Do lat międzywojennych hotel posiadał wysoką klasę. Z początkiem lat dwudziestych zakończył funkcjonowanie jako hotel. 

       
   
       
   
       
       
   Budynek powstał jako kamienica eklektyczna z elementami neorenesansu, w wyniku kolejnych przebudów pozbawiona jest niemal zupełnie elementów stylowych. Ślady dawnego wystroju i wyposażenia możemy jedynie odnaleźć we wnętrzach.

   Witraże podobno są odtworzone wiernie, pozwolę sobie mieć nieco odmienne zdanie (oczywiście subiektywne, bo nie widziałam oryginałów, ale w tych witrażach brakuje mi klimatu) - nie zmienia to faktu, że WIELKA CHWAŁA wspólnocie, za staranie o pamiątki przeszłości 

   Zachowały się elementy dawnej pralni

Konstrukcja zewnętrznego szybu windy gospodarczej

 

drzwi do windy

 

piec z kotłem do gotowania bielizny

 

tara i gaśnica

magiel

 

   Widoki ze strychu kiedyś oglądała jedynie służba - może tej atrakcji zabrakło w hotelu ? :)


Materiały źródłowe:

Kaganiec M.; Hotele gliwickie do 1945 r., w: Rocznik Muzeum w Gliwicach t.XVII

Recław.D.; Hotele, kawiarnie, restauracje i piwiarnie przy ul. Zwycięstwa i Dolnych Wałów, w: Gliwice znane i nieznane III, Muzeum w Gliwicach 2010

 

Rysunki archiwalne: Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział Gliwice sygn. MGl 2277

Tekst i zdjęcia współczesne: Małgorzata Malanowicz

 

Gliwice, 2012