Iwona Citkowska
Krzysztof Majnusz

Ząbkowice Śląskie

2012

 

 

       

   Ząbkowice Śląskie, miasto położone na Dolnym Śląsku, znane były już w XII w. jako osada handlowa na skrzyżowaniu szlaków z Wrocławia do Pragi i ze Zgorzelca do Brna. Prawa miejskie miasto otrzymało przed 1287 r. 

 

   Ząbkowice od momentu założenia  aż do 1945 r. nosiły nazwę Frankenstein. Słowo Frankenstein kojarzy się nam obecnie z potworem Frankenstein'em z powieści Marie Shelley oraz z filmami grozy. Przypuszcza się iż nazwę tę „przywieźli” prawdopodobnie ze sobą pierwsi osadnicy – założyciele miasta, pochodzący z Frankonii – z krainy historycznej Niemiec nad środkowym Renem.

 

   W Ząbkowicach Śląskich jest wiele zabytków architektury. Zachowały się fragmenty murów obronnych z XIII i XIV w. oraz ruiny zamku piastowskiego z XIV w., gruntownie przebudowanego w XVI w. Warto odwiedzić gotycki kościół parafialny św. Anny, wzniesiony na przełomie XIV i XV w., przebudowany w XIX w, kiedy to wnętrza otrzymały neogotyckie wyposażenie. Niezwykle osobliwym i niepowtarzalnym zabytkiem jest ząbkowicka krzywa wieża – stara dzwonnica, która osunęła się na skutek podmokłości terenu lub niewielkiego trzęsienia ziemi. Jej odchylenie w pionie wynosi 1,5 m, sama wieża ma zaś 34 m. wysokości. Najniższa, XIV-wieczna część wieży zbudowana jest z kamienia, pozostała z cegły. 

 

   Lata powojenne uczyniły z Ząbkowic Śl. ośrodek rozwiniętego przemysłu, szczególnie elektrotechnicznego i jeden z bogatszych rejonów rolniczych województwa. Dziś Ząbkowice Śląskie są ważnym ośrodkiem administracyjnym, centrum życia gospodarczego i kulturalnego.

   
   
 
 
       
       

 

 

Materiały źródłowe:

http://zabkowiceslaskie.pl/pl/ strony/his/