Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic

 

Zamek Prezydencki w Wiśle

 
   www.gliwiczanie.pl

 

 

   Pod koniec wakacji udało się nam zwiedzić Prezydencki Zamek w Wiśle Czarne.
 
     
  Zamek wybudowano w latach 19291931 jako rezydencję dla Prezydentów Polski. Wzniesiono ją ze składek społeczeństwa Śląskiego i przekazano ją z honorowym obywatelstwem Wisły Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. W czasie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję rezydencji wypoczynkowej dla dostojników III Rzeszy. Po wojnie natomiast należał do Rady Ministrów. Obecnie jest znowu własnością kancelarii prezydenta RP. Budynku zaprojektował, wybitny polski architekt Adolf Szyszko Bohusz, nadał mu wygląd nawiązujący do średniowiecznego zamku.  
     
W parku stoi drewniana kaplica (kościółek) w stylu alpejskim, jedyna pozostałość po dawnym zameczku należącym do Habsburgów.
   
   
Wewnątrz Zameczku na parterze znajduje się wspaniała, ogromna weranda, która kiedyś służyła jako sala kinowa. Stoi tu fortepian i odrestaurowane, modernistyczne meble z lśniącego metalu. Taki sam jak dawniej jest system zasłon w wielkich oknach, a nawet klamki.
     
   
   
 
Na werandzie, w holu (oddzielonym od niej szklanymi ścianami) i w sąsiedniej jadalni wiszą chromowane lampy i żyrandole. Naprzeciwko werandy dwa bliźniacze pokoje kominkowe - w obu kominki działają, w jednym stoi także barek angielski.
 
 

 
   
   
   
   
   
   
   
   
     
  Na pierwszym piętrze mieści się gabinet obecnego prezydenta oraz prywatne apartamenty, do których prowadzi przepiękna klatka schodowa.  
     
   
   
   
   
   
 
Na drugim piętrze mieści się gabinet prezydenta Mościckiego, w którym nic się nie zmieniło: modernistyczne biurko, fotele i stolik z metalu łączonego z drewnem i szkłem. Na biurku przedwojenne aparaty telefoniczne, maszyna do pisania, lampka, kałamarz, przycisk, obok radio.
 
   
   
     
  Naprzeciwko salon kąpielowy z oryginalnym wyposażeniem. Stoi tu wielka umywalka, bidet i potężna wanna z wielką jak hydrant baterią. Wszystko, choć używane jeszcze przez prezydenta Mościckiego, działa.  
     
   
   
   
   
   
   
   
     
  Wychodząc z rezydenci możemy również dostrzec w parku kort tenisowy wybudowany dla prezydenta Mościckiego wielkiego miłośnika tenisa ziemnego.
Jest też zamek dolny, budynek przeznaczony na hotel z którego tarasów rozlega się przepiękny widok na góry i jezioro Czermiańskie.
 
     
   
   
   
   
   
     

 

 

Autorzy: Iwona Citkowska i Krzysztof Majnusz

Gliwice.2013

masz uwagi ? - napisz:  gliwickie_metamorfozy@op.pl