Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

INDUSTRIADA 2015

 
   www.gliwiczanie.pl

.....

   Wrażenia należy spisywać na gorąco.... Po paru miesiącach od wydarzenia wszystko blaknie. Szykowałam się na to wydarzenie jak co roku, przygotowałam sobie trasę na cały dzień, jednak z powodu upału nie zrealizowałam nawet połowy. Gdybym to ja wiedziała, że to dopiero preludium upałów...

 

 

Chorzów - Królewska Huta

 

z programu:

 

   Jest to miejsce (pozostałości Królewskiej Huty), gdzie zachował się zespół obiektów zabytkowych, związanych z historią – kuźnia (nadal czynna), wczesnomodernistyczny warsztat elektryczny z 1911 r. czy też niedokończona elektrostalownia, której budowę rozpoczęto w latach 40. XX w. Sąsiedztwo zabytkowych obiektów pozwala na wejście do wnętrza historycznej huty, co jest obecnie rzadkością na obszarze Górnego Śląska.

   Hrabia Friedrich von Reden i John Baildon projektując „Königshütte“ wykazali się innowacyjnym myśleniem. Kiedy w 1802 roku huta została uruchomiona, była najnowocześniejszą hutą ówczesnej Europy. Niecodzienne spotkanie z ojcami założycielami to niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć od nich osobiście pasjonującą opowieść o „Hucie Królewskiej“. Poza tym kto nie chciałby zrobić sobie „selfie“ z hrabią Redenem? 

- No właśnie - ja bym nie chciała. Bardziej liczyłam na to, że dowiem się czegoś nowego, ale Reden" nie był rozmowny.

szlak wyznaczony, żeby nikt broń Boże nie zboczył

i to niby miał być Baildon ???
najciekawszy "industrialny" widok zasłaniał własną piersią Pan Ochroniarz: "właściciel sobie nie życzy"

 

 

Katowice

 

z programu:

 

   Walcownia Cynku w Katowicach - Szopienicach to poprzemysłowy zabytek, unikalny budynek na skalę światową, wpisany w industrialne dziedzictwo regionu, który realnie wpłynął na rozwój Śląska. Jest jednym z pomników historii potężnego przemysłu hutniczego dającego przecież nie tak dawno pracę i utrzymanie dla wielu pokoleń Katowic. Walcownię Cynku wybudowano obok Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice-Siemianowice.

 

Wnętrze faktycznie robi wrażenie - zbiory też ciekawe

 

 

Zabrze

 

z programu:

 

   Wystawa „Kopalnia Edisona" prezentuje wiele urządzeń elektrycznych i towarzyszących im urządzeń pomiarowych, z których większość pochodzi jeszcze z pierwszych dwóch dekad XX stulecia. Większość z prezentowanych eksponatów może śmiało pretendować do nazwania ich dziełami sztuki, a na pewno są to wytwory wyrafinowanego kunsztu niezliczonych rzemieślników. Polerowane mosiężne oprawy, delikatne wskazówki, misternie zdobione logotypy firm, ręcznie wykonywane tzw. „szparunki", napisy, czy cyferblaty, czy też potężne serwomechanizmy służące do zdalnego włączania poszczególnych obwodów, robią niesamowite wrażenie i nadają tym wytworom ludzkich rąk indywidualny charakter oraz niepowtarzalne piękno. Czy silnik elektryczny, amperomierz lub przełącznik olejowy mogą być przykuwającym uwagę zabytkiem, prawdziwym industrialnym dziełem sztuki?

"nasz" Schottelius :)


Materiały źródłowe: www.industriada.pl

 

czerwiec 2015