Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Park Zdrojowy w Inowrocławiu

 
   www.gliwiczanie.pl

 

 

 

   Inowrocław jest stolicą Kujaw Zachodnich, leży w środkowym biegu Noteci, na Równinie  Inowrocławskiej. To jedno z najstarszych miast polskich, w czasach starożytnych przebiegał tędy szlak bursztynowy. Pierwsza wzmianka o Inowrocławiu pochodzi z 1185 roku. Prawa miejskie Inowrocław uzyskał ok. 1238 r. z rąk księcia Kazimierza Konradowicza. Inowrocław to słynna miejscowość uzdrowiskowa, nazywana „miastem na soli”. Pierwszą informację odnośnie walorów zdrowotnych wody czerpanej z inowrocławskiej studni miejskiej zawiera dokument z 1450 r., wystawiony przez kancelarię króla Kazimierza Jagiellończyka. Historia Uzdrowiska Inowrocław sięga roku 1875. Wtedy właśnie z inicjatywy doktora praw i ziemianina Zygmunta Wilkońskiego powstały „Solanki Inowrocławskie”, najpiękniejszy i najbardziej charakterystyczny, liczący dziś ponad 85 ha obszar zielony i wizytówka miasta. Mieszczą się tu wszystkie obiekty uzdrowiskowe.

 
     
   
     
  
     
 

   Ogrody zapachowe, ukwiecone aleje oraz stawy tworzą tutaj niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju. Park jest bogato zadrzewiony. Rosną tu m.in. klony, jesiony, kasztanowce, lipy, jawory, dęby, platany, sosny i drzewa rzadko spotykane (wierzba nadmorska). Szczególną troską otoczone są ostatnio kasztanowce, zaatakowane przez groźnego szkodnika, szrotówka kasztanowcowiaczka.

 
     
   
     
 

   Park jest bogaty w liczne zabytki przyrody, a co roku wysadza się ponad 100 tys. sadzonek kwiatów, z których komponowane są przepiękne, bajecznie kolorowe, starannie pielęgnowane dywany kwiatowe.

 
     
  
     
 

Inowrocławska tężnia solankowa usytuowana jest w Parku Solankowym. Jej budowa rozpoczęła się w 1994 roku, a ostateczne otwarcie nastąpiło w roku 2001. Ma ona kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków o łącznej długości 300 metrów i 9 metrów wysokości. Jest drugą co do wielkości tężnią w Polsce. Solanka spływa po gałązkach tarniny i dzięki temu ostatecznie odparowuje. W ten sposób wokół inhalatorium tworzy się aerozol służący profilaktyce i wspomaganiu leczenia wielu schorzeń: górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, rozedmy płuc, alergii czy reumatologii. Pobyty w pobliżu tężni zaleca się również osobom zdrowym. Wdychanie powietrza przesyconego minerałami wzmacnia odporność i zabezpiecza przed chorobami.

 
     
 

 
     
 

   Wzdłuż całego inhalatorium znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać możemy panoramę parku i części Inowrocławia.

 
     
 

 
     
 

   Obiekt przyciąga mnóstwo kuracjuszy i spacerowiczów, którzy przysiadają na wielu ławeczkach położonych w pobliżu. Warto nadmienić, że inowrocławskie tężnie są trzecie w kraju pod względem chronologii powstania i drugie co do wielkości. Inowrocławska tężnia w plebiscycie National Geographic Traveler w 2014 r. została jednym z 7 nowych cudów Polski. W sezonie letnim w Parku Solankowym w Inowrocławiu organizowane są też liczne koncerty, występy i imprezy pod gołym niebem. Wiele z nich odbywa się w muszli koncertowej...

 
     
 

 
     
 

...w Teatrze Letnim oraz na scenie aranżowanej przy tężniach.

 

   Park słynie z mnogości pomników. Zaraz obok muszli koncertowej znajduje się jeden z dwóch monumentów upamiętniających założyciela Solanek Zygmunta Wilkońskiego, drugi – będący formą przestrzenną z medalionem – stoi przed zakładem kąpieli borowinowych.

 
     
 

 
     
 

   Ozdobą głównego wejścia do parku jest pomnik pawia, pełniący jednocześnie rolę zegara słonecznego. Autorami rzeźby są toruńscy artyści Ewelina Szczech-Siwicka i Henryk Siwicki.

 
     
   
     
 

   W 2005 r. nieopodal Zakładu Przyrodoleczniczego odsłonięty został pomnik gen. Władysława Sikorskiego. Gościem specjalnym uroczystości był ostatni Prezydent Rządu RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Gen. Władysław Sikorski, w okresie międzywojennym mieszkał w pobliskim Parchaniu i był częstym gościem inowrocławskich Solanek. Pomnik-ławeczka wykonany został z brązu i stoi pod wielkim platanem.

 
     
   
     
 

   Niewątpliwą ciekawostką pijalni jest jedyny taki na świecie…Pomnik Teściowej.

 

   W parku znajdują się dwa malownicze stawy. Ten bardziej popularny jest przecięty drewnianym mostem, który wiedzie nas wprost do tężni. Drugi, bardziej zaciszny, kusi okazałą iluminowaną fontanną.

 
     
 

 
     
 

   Tradycją zapoczątkowaną również w 2005 r. jest, że najznakomitsi goście Inowrocławia sadzą w Solankach drzewa w Alei Pamiątkowych Drzew. Na pamiątkę swojego pobytu dęby, klony lub platany zasadzili już m.in. aktorka Irena Kwiatkowska, mistrzyni olimpijska Irena Szewińska, kompozytorzy Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki, muzycy Grzegorz Turnau, Natalia Kukulska, Zbigniew Wodecki, aktorzy Joanna Brodzik, Beata Kawka, Bogusław Linda i inni.

   Ulubionym miejscem spacerowiczów są Ogrody Papieskie. Ich otwarcie miało miejsce w październiku 2008 r., w 30. rocznicę wyboru Papieża Polaka Jana Pawła II. Ogrody nawiązują układem do tematyki ogrodów watykańskich.

Innym fragmentem Parku Solankowego, który jest godny polecenia i zwiedzenia, są nowe Solanki. W 2012 roku powstały tu ogrody zapachów i kolorów. Na kolistych klombach od wczesnej wiosny kwitną m.in. róże, piwonie i lilie zachwycając wielością kolorów i odmian, pachną różnorodne zioła.

   W 2013 roku Park Solankowy wzbogacił się o kolejne atrakcje: Inowrocławską Termę, Palmiarnię „Inowrocławianka” i Pijalnię Wód. Pijalnia to miejsce szczególne, służące rekreacji całych rodzin. Podziwiać tu można przepiękne rośliny egzotyczne i degustować inowrocławskie wody – mineralną „Inowrocławiankę” i leczniczą „Jadwigę”. Poza wodami do picia, w mieście wydobywana jest również woda „Solannowa” wykorzystywana do kąpieli. Walory lecznicze tej wody użytkowane są m.in. w Inowrocławskiej Termie.

 
     
   
     
 

   Na skraju parku jest także Teatr Letni dla ok. 1500 widzów.

 

   Badania naukowe, które prowadzili archeolodzy poznańscy dowiodły, że w Inowrocławiu na obszarze osiedla Rąbin działała najstarsza w Europie tężnia solankowa datowana na okres rzymski (II – IV wiek).

 

   Warto tu przyjechać i zostać na dłużej. Malowniczo zaaranżowane tereny urzekają pięknem i zachęcają do długich spacerów. W Inowrocławiu jest też czym oddychać i to nie tylko ze względu na mikroklimat tężni. Badanie przeprowadzone w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazało, że Inowrocław jest miastem o najczystszym powietrzu w Polsce (badanie objęło 153 polskie miasta).

 
     
 

 
     
     
     

 

 

 

Materiały źródłowe:

http://www.inowroclaw.pl/

https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/content/inowroclaw-0

http://www.solanki.pl/pl/teznie-i-park

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/26591,inowroclaw-teznia-solankowa.html

http://www.inowroclaw.pl/strona-33-park_solankowy.html

 

Opracowanie: Krystyna Koch