Gliwickie Metamorfozy

III Wielka Eskapada Metamorfoz

Cerkiew w Ropicy Górnej

Małgorzata Malanowicz
Zdjęcia: uczestnicy wyprawy

V.2013
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

 

       

   Dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła (od 1947 roku kościół rzymskokatolicki pod tym samym wezwaniem filia parafii w Małastowie).


   Nie jest znana dokładna data powstania cerkwi. Przyjmuje się jedną z dat 1813 lub 1819, niewykluczone jednak, że świątynia powstała poprzez przebudowę już istniejącej cerkwi.


   Jest to budowla orientowana, trójdzielna babiniec, szersza nawa i prezbiterium z dobudowaną zakrystią. Babiniec ujmują słupy nośne wieży (konstrukcja słupowo-ramowa o ścianach pochyłych) wokół której jest zachata. Całość posadowiona jest na kamiennej podmurówce. Dachy dwuspadowe o różnych kalenicach nad nawą i prezbiterium z pozornymi latarniowymi wieżyczkami. (ponad stropami w babińcu i prezbiterium zachowały się fragmenty pierwotnych kopuł zrębowych, wymienionych na dach kalenicowy podczas jednego z remontów na przełomie XIX i XX wieku). Ściany zewnętrzne pokryte gontem, tylko wieża w dolnej części szalowana pionowymi deskami. Wejście do babińca z przedsionka poprzez portal wycięty w tzw. ośli grzbiet. Wnętrze nakryte płaskimi stropami, pokrytymi barwną polichromią pochodzącą z końca XIX wieku. Pomiędzy nawą a prezbiterium znajduje się kompletny, pochodzący z XVIII wieku, rokokowy ikonostas z charakterystyczną ikoną namiestną św. Onufrego.
Ostatni rząd ikon, tzw. rząd proroków został przeniesiony na boczną ścianę nawy, niestety stropy zamontowano tak nisko, że nie zmieściły się pomiędzy nimi a rzędem Deesis. Prócz tego w nawie znajdują się dwa ołtarze boczne, z ikoną św. Mikołaja oraz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Ostatni remont kapitalny miał miejsce w 1985 roku.


   Całość otoczona solidnym ogrodzeniem z bali drewnianych, nakrytym gontowym daszkiem. Na teren wchodzi się przez drewnianą, czteroboczną bramkę, nakrytą gontowym dachem, zwieńczonym kutym, łacińskim krzyżem. Po drugiej stronie drogi znajdują się pozostałości cmentarza.

       

       
       

 

 

Materiały źródłowe:

Brykowski R., Łemkowska drewniana architektura cerkiewna

www.beskid-niski.pl