Gliwickie Metamorfozy

III Wielka Eskapada Metamorfoz

Cerkiew w Owczarach – d. Rychwałd

Małgorzata Malanowicz
Zdjęcia: uczestnicy wyprawy

V.2013
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

 

       

   Dawna cerkiew greckokatolicka od 1947 roku cerkiew użytkowana przez kościół rzymskokatolicki jako filia parafii w Sękowej. Od 1988 roku nabożeństwa greckokatolickie odprawiane są regularnie przez kapłana dojeżdżającego z Łosia.
   Cerkiew została wzniesiona została w roku 1653 jako greckokatolicka cerkiew parafialna. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, z wieżą słupowo-ramową, trójdzielna. W nawie i prezbiterium kopuły namiotowe, dwukrotnie łamane, zwieńczenia nawy i prezbiterium baniaste z pozornymi latarniami. Do najstarszych partii budowli należą nawa i portal zachodni. W 1701 roku przebudowano prezbiterium wraz z zakrystią, a w roku 1783 dobudowano wieżę w 1783 roku budowali ją majstrowie ciesielscy Dimitr Dekowekin i Teodor Rusynko z Biesiadki. Babiniec został przekształcony i poszerzony do szerokości nawy w 1870 roku. Teren otacza kamienne ogrodzenie z murowaną dzwonnicą bramną. 

   Cerkiew była wielokrotnie remontowana. W 1935 roku wykonano polichromię z okazji obchodów 950-lecia chrztu Rusi. Ostatni gruntowny remont wykonano w 1995 roku. Obecnie obiekt należy do wzorowo utrzymanych zabytków architektury drewnianej administrujący świątynią proboszcz był nagradzany za opiekę nad zabytkami kultury min. prestiżową nagrodą PRIX EUROPA NOSTRA.
   We wnętrzu dominującym elementem jest ikonostas. Ikony znajdujące się w ikonostasie prawdopodobnie pochodzą z warsztatów dwóch różnych twórców. Starsze z 1712 roku (min. ikony namiestne, prazdniki, malowidła na cokole ikonostasu) są dziełem znanego artysty Jana Medyckiego, natomiast pozostałe pochodzą z roku 1756 i ich autor nie został zidentyfikowany.

       

...

       
       

 

 

Materiały źródłowe:

Brykowski R., Łemkowska drewniana architektura cerkiewna

www.beskid-niski.pl