Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

II Wielka Eskapada Metamorfoz

 

Krzeszów

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP

 
   www.gliwiczanie.pl

 

 

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP
Mauzoleum
Kościół p.w. św. Józefa
Cmentarz
...

   Pocysterski kościół p.w. Łaski NMP otrzymał w 1998 roku tytuł Bazyliki Mniejszej p.w. Wniebowzięcia NMP.
Wielkie wrażenie robi XVIII-wieczna rozrzeźbiona fasada bazyliki. Nad wejściem znajduje się rzeźba NMP Niepokalanej, a po jej obu stronach sceny "Zwiastowania" i "Nawiedzenia". Ponadto na fasadzie umieszczono nadnaturalnej wielkości postacie świętych, aniołów i "geniuszy". Całość wieńczy grupa Trójcy Świętej. Autorami rzeźb są Józef Lachel, Antonio Dorasil i Feliks Maksymilian Brokof.

 

   Niemniej bogate jest wnętrze bogato zdobione rzeźbami i freskami J. Neunhertza, również pochodzącymi z XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się najstarszy obraz maryjny w Polsce i jeden z pięciu najstarszych w Europie wizerunek Krzeszowskiej Madonny z XIII w., pamiętający fundatorów opactwa (obraz został ukoronowany w 1997 przez Jana Pawła II). Powyżej niego znajduje się wielki barokowy obraz Piotra Brandla ukazujący wniebowzięcie NMP i posągi przedstawiające wszystkie 9 chórów anielskich. Ołtarze boczne poświecone są poszczególnym świętym. Większość obrazów jest autorstwa Feliksa Antoniego Schefflera. Stalle wykonane ok.1735 r., zostały w XIX w. zdekompletowane i przemieszczone. Obecnie zlokalizowane są na skrzyżowaniu transeptu. Znajdujące się w nich rzeźby figuralne przedstawiają cztery grupy świętych, których liczbie odpowiada 48 siedzisk, nad którymi górują aniołowie. Stalle wzbogacone są płaskorzeźbami i monochromicznym malarstwem.

 

   Do kościoła dobudowana jest kaplica Marii Magdaleny ze znajdującym się wewnątrz "Domkiem loretańskim" i kopią Grobu Pańskiego. Wejście do Kaplicy Loretańskiej zdobi rzeźba ukazująca dwóch aniołów przenoszących dom Najświętszej Marii Panny z Lazaretu do Loreto.

 

 

Materiały źródłowe:

www.szlakcysterski.org

 

Opracowanie: Małgorzata Malanowicz

 

Zdjęcia: "gliwiczanie"

 

kwiecień 2012