Gliwickie Metamorfozy

I Wielka Eskapada Metamorfoz

Opactwo cystersów w Wąchocku

Małgorzata Malanowicz
Zdjęcia: Anna Kołodziej, Krzysztof Majnusz, Małgorzata Malanowicz, Lucjan Miozga

V.2011
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 

 

Krótka historia zakonu 

Filiacje klasztorów cysterskich

Klasztor w Jędrzejowie

Klasztor w Rudach Wielkich

Klasztor w Jemielnicy

Klasztor w Wąchocku

Klasztor w Koprzywnicy

Klasztor w Sulejowie

Klasztor w Henrykowie

Klasztor w Krzeszowie

Klasztor w Lubiążu

 

 

       

   Klasztor w Wąchocku został zbudowany na początku XIII wieku i jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Fundatorem opactwa był biskup krakowski Gedeon (Gedko). Historycy podają, że miało to miejsce w 1179 roku. Prawdopodobnie budowniczym opactwa był Włoch Simon, na co może wskazywać inskrypcja „SIMON” na zachodniej ścianie kościoła. W każdym klasztorze cysterskim przebywało ok. 40–60 zakonników. Przez pierwsze stulecia byli to jedynie cudzoziemcy. Jednak w połowie XVI wieku, w sejmie podjęto uchwałę, która zezwalała polskim nowicjuszom na wstęp do klasztorów. W 1538 roku na sejmie piotrkowskim postanowiono, że opatami mogą zostać jedynie osoby wywodzące się ze szlachty. W ten sposób doszło do szybkiego spolonizowania klasztorów cysterskich na ziemiach polskich.


  
W 1260 klasztor został zniszczony przez najazd tatarski, jednak zakonnicy dzięki sile woli i wytężonej pracy powoli przywracali go do dawnej świetności. W przywileju z 1275 roku książę krakowski i sandomierski Bolesław V Wstydliwy potwierdził dawniejsze nadania oraz poszerzył zakres swobód i przywilejów dla klasztoru.Opactwo wąchockie otrzymało przywilej pozwalający na poszukiwanie kruszców w księstwie krakowskim i sandomierskim. Dzięki temu budowali oni własne huty, co dało początek staropolskiemu zagłębiu hutniczemu. W XVII i XVIII wieku polscy cystersi prowadzili warsztaty budowy organów, z nich pochodzą m.in. organy w Wąchocku, Sulejowie, Jędrzejowie oraz najbardziej znane w Oliwie. Upadek zakonu cystersów nastąpił w Polsce w XIX wieku na skutek kasacji przez władze zaborcze. W 1818 roku rozwiązano także zakon cysterski w Wąchocku. Część klasztorów cysterskich odrodziła się dopiero po drugiej wojnie światowej. Wówczas dokonano rewindykacji klasztorów w Jędrzejowie, Oliwie, Henrykowie, a w 1951 roku także w Wąchocku. 

 

   Kościół w Wąchocku jest trójnawową, czteroprzęsłową bazyliką z transeptem i prezbiterium z kaplicami po bokach. Przęsła przykryte sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Zachowało się wschodnie skrzydło klasztoru z zakrystią, kapitularzem, dormitorium i fraternią. W skrzydle południowym najbardziej okazałą, reprezentacyjną salą jest refektarz. Z kolei kapitularz, którego sklepienie krzyżowo-żebrowe wsparte jest na czterech kolumnach z bogato rzeźbionymi głowicami, uznawany jest za najpiękniejsze tego typu romańskie wnętrze w Polsce. W XVII wieku dobudowano w stylu barokowym elewację frontową opactwa z wysoką (30 m) wieżą pośrodku, tzw. „wieżą Rakoczego", która spełnia także rolę dzwonnicy. W dolnej części wieży jest główne wejście do klasztoru z renesansowym portalem i łacińskim napisem TUTESIRECTE (bezpiecznie, jeśli uczciwie) oraz datą 1643.

       
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
       
   
       

 

       

 

       
   
       

       
   
       

       
  Fraternia    
       

       
  Refektarz    
       
       
  Kapitularz    
       

       
       
   W XIX i XX wieku przez teren klasztoru przewijały się oddziały powstańcze z 1863 r. gen. Langiewicza i Czachowskiego. W okresie drugiej wojny światowej oddziały majora Hubala oraz partyzanci „Ponurego” i „Nurta” także często korzystali z pomocy braci zakonnych. To tutaj odbył się pogrzeb majora Jana Piwnika „Ponurego” w 1988 roku, którego prochy sprowadzono z Nowogródczyzny po kilkunastu latach starań. W 1991 roku przy klasztorze powstała izba pamięci narodowej, a w 1995 roku ukończono pracę nad utworzeniem Panteonu Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego 1939–1945.

       
   Muzeum zajmuje salę na poziomie klasztornej furty. Prezentowane eksponaty pochodzą z bogatej kolekcji ś.p. ks. ppłk. Walentego Ślusarczyka.

       

   Na szczególną uwagę zasługuje duży zbiór rękopisów m.in. takich postaci jak: Jan III Sobieski, August Poniatowski, Adam Mickiewicz, Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka i wielu innych.

       
       

 

 

Materiały źródłowe:

www.muzeum.orzelbialy.dmkhosting.com

www.skarzysko.org