GLIWICKIE METAMORFOZY

Muzeum Techniki Sośnicowice

Ewa Hordyniak

IX 2015
www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  

 


     

   Tym razem Iwonka zawiodła nas w kapitalne, niedalekie a fascynujące miejsce – do Muzeum Techniki Sośnicowice. Jak sama nazwa wskazuje mieści się w Sośnicowicach, czyli niedaleko, a nie mieliśmy o nim pojęcia!
     Co tam można zobaczyć?  Maszyny, narzędzia i wyroby dawnego kowalstwa i ślusarstwa  z Górnego Śląska. Stare technologie kucia i przetwórstwa żelaza, metalurgia – wytop żelaza z rud darniowych w dymarkach, pracownię konserwatorską.
A także unikalne na skalę światową muzeum gwoździ, od czasów Imperium Rzymskiego do czasów współczesnych.
Ponadto muzealną kolekcję zamków, zamknięć i okuć dawnego budownictwa.

 
 
 Wszystkie maszyny są na chodzie, wypieszczone, odnowione. Narzędzia można natchmiast użyć - wszystko jak nowe.

 
 
 
 
A po chwili przemiły gospodarz i właściciel tego muzeum prowadzi nas do budyneczku, w którym prezentowana jest unikatowa kolekcja gwoździ - niesamowita, gwoździe z całego świata, od maleńkich, precyzyjnych przez hufnale po potwory o wadze ok 3 kg sztuka....

Te rzymskie gwoździe widoczne powyżej najprawdopodobniej były gwoździami tapicerskimi - ozdobnymi, widać resztki pozłoty...
Na przeciwległej ścianie wystawa zamków - takich do drzwi, do kufrów, do sejfów i do bram!   Zamek widoczny na zdjęciu powyżej, to stary zamek, a lepszy niż Gerda. Można było właścicielowi ukraść klucz, a i tak zamka nie dało się otworzyć! Tu widać go już częściowo otwarty, ale żeby w ogole znaleźć dziurkę na klucz trzeba jeden ornament pociągnąć do góry, a zobaczy się pół dziurki. Potem inny ornament trzeba przesunąć w dół a otworzy się druga klapka i dziurka staje się widoczna. Ale i tak klucza nadal nie da się włożyć - należy wypukłą blaszkę po lewj nacisnąć - wtedy zwolni się zasłona wewnetrzna dziurki i klucz można do dziurki włożyć. Ale nadal nie da się przekręcić... Trzeba dolną część ozdobnej listwy przesunąć w dół i dopiero wtedy da się klucz przekręcić.... Wyobrażacie sobie powrót do takiego domu po pijaku???!!!!   A tu powyżej widzimy zabytkowy zamek od drzwi sejfu - aby go otworzyć potrzebne były dwa klucze - jeden miał kasjer a drugi dyrektor banku....Fantastyczne miejsce, naprawdę warte obejrzenia!!!