Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

VII Eskapada Metamorfoz

 

8 listopada 2009

 
   www.gliwiczanie.pl

 

 

Giszowiec
Nikiszowiec

   Dziś ponownie jako cel obraliśmy osiedla robotnicze tym razem Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach. Dzięki uprzejmości członków stowarzyszenia Razem dla Nikiszowca"   http://www.razemdlanikiszowca.pl/  mogliśmy dokładniej poznać tę dzielnicę, która w zeszłym roku obchodziła stulecie istnienia. Oprowadzał nas, opowiadając o znanych tylko rodowitemu mieszkańcowi ciekawostkach, pan Zdzisław Majerczyk dziękujemy ! 

   
   Pogoda zdecydowanie nie sprzyjała fotografom, dlatego po przejściu wzdłuż i wszerz ulic, zaułków i podwórek Nikiszowca podjęliśmy mocne postanowienie, aby jeszcze tu powrócić. 
   Dla osób przyjeżdżających tu indywidualnie stowarzyszenie Razem dla Nikiszowcaprzygotowało ścieżkę spacerową zaopatrzoną w tablice informacyjne
   Zachęceni informacjami o wystawie fotografii zasłużonej rodziny fotografów z Nikiszowca Niesporków, udaliśmy się do galerii szybu Wilson. Niestety, akurat w tym dniu odbywały się tu targi mody ślubnej, więc poprzestaliśmy jedynie na hallu.
   Tu pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem i udaliśmy się na pobliski Giszowiec. Mimo podreperowania nadwątlonych sił w naleśnikarni znajdującej się w budynku dawnych domów towarowych, może z braku wystarczającej wiedzy i planu, a może przepełnieni wrażeniami z Nikiszowca przespacerowaliśmy się tylko paroma ulicami i na tym wycieczka się zakończyła.

 

 

Tekst: Małgorzata Malanowicz

 

Zdjęcia: Maciej Porański, Małgorzata Malanowicz

 

listopad 2009