Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Śladem starych hut

 

Ozimek (Hüttendorf, Malapane) Huta Małapanew

 
   www.gliwiczanie.pl

 

 

Eskapada
Zagwiździe  (Friedrichsthal) Huta Kluczborska
Ozimek (Malapane)
Historia
Huta dziś
Mosty
Parafia ewangelicka

 

 

   Gdy w 1754 roku uruchomiono hutę Malapane, wykwalifikowanych robotników sprowadzono z Brandenburgii, Saksonii i Harzu. Przybyli wraz z rodzinami robotnicy, byli w większości protestantami. Gdy ich liczba zwiększała się, pilną stała się potrzeba wybudowania kościoła ewangelickiego. W 1768 roku Ozimek stał się samodzielną parafią, a pierwszym duszpasterzem, który objął urząd 7 sierpnia był Johann Christian Richter. Początkowo parafia była bardzo rozległa, obejmowała nawet Dobrodzień i Strzelce Opolskie, z upływem lat w okolicach zaczęły powstawać kolejne parafie. 

   

   Przez pierwsze pięćdziesiąt lat istnienia parafia nie posiadała kościoła, a nabożeństwa odbywały się w tzw. zameczku. W latach 18191821 naprzeciw wejścia na teren huty przez most na Małej Panwi, wybudowano kościół wg projektu Karla Friedricha Schinkla. Kościół został poświęcony 8 kwietnia i otrzymał imię św. Jana. Początkowo kościół nie posiadał wieży, natomiast obok stała drewniana dzwonnica. W 1860 roku do kościoła dobudowano wieżę, a dzwonnicę rozebrano.

W kościele św. Jana działali następujący duchowni:


1768
1814 Johann Christian Richter
1814
1858 Georg Friedrich Wilhelm Quint
1858
1894 Karl Friedrich Syring
1894
1904 Rudolf Preiser
1904
1945 Benno Braun (zamordowany przez wojska radzieckie).

 

W 1962 roku Ozimek włączono do parafii Opole jako filiał.

   Obok kościoła znajduje się cmentarz, gdzie zachowało się kilka grobów dyrektorów i urzędników huty, m.in. Ludwiga Wachlera, autora fundamentalnej historii górnośląskiego hutnictwa „Die Eisen Erzeugung Oberschlesiens” wydanej w 1850 roku. 

 

 

       

Opracowanie : Małgorzata Malanowicz

 

Zdjęcia współczesne: Marek Klimurczyk, Małgorzata Malanowicz

 

Gliwice, czerwiec 2009