Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Noc Muzeów w Cieszynie

 

27 maja 2011

 
   www.gliwiczanie.pl

10. Muzeum Drukarstwa 

 

12. Zamek

...
...

10. Muzeum Drukarstwa 

 

   Gospodarze stworzyli wspaniały klimat, jednocześnie nieomal całkowicie uniemożliwiając robienie zdjęć :)

 

   Pierwsza oficyna drukarska powstała w Cieszynie w 1806 roku. Założył ją Fabian Beinhauer z Opavy. Wielki wpływ na rozkwit miejscowego drukarstwa miał zasłużony ród Prochasków, zaś niewątpliwie pierwszy z nich Tomasz. W roku 1786 rozpoczął on naukę w praskiej drukarni i po pięcioletnim okresie uzyskał zawód drukarza. W roku 1806 przybył do Cieszyna i nabywając drukarnię od Beinhauera, zapoczątkował trwającą 132 lata sagę rodu cieszyńskich drukarzy. 

   Pierwszą gazetę w języku polskim, Tygodnik Cieszyński zaczynają Prochaskowie wydawać w roku 1848. W tym samym roku zakładają filię w Bielsku, następnie własną księgarnię na rynku, przedstawicielstwa w Wiedniu i Lipsku. Na wystawach międzynarodowych w Londynie i Paryżu ich książki uzyskiwały wyróżnienia, a w 1876 r. w Wiedniu, książki z drukarni Karola Prochaski otrzymały cesarski złoty medal. Od 1883 roku firma uzyskała tytuł: "cesarsko-królewska drukarnia nadworna i wydawnictwo". W roku 1888 Prochaskowie przenieśli się do nowo wybudowanego obszernego zakładu. W latach 80. i na przełomie XIX i XX wieku, działało w Cieszynie kilka drukarń.

   U schyłku istnienia monarchii austro-węgierskiej, Cieszyn był wiodącym ośrodkiem drukarskim znanym i oferującym swe usługi daleko poza kraje europejskie. Kryzys gospodarczy lat trzydziestych, nie rozwiązane polityczne kwestie Śląska Cieszyńskiego, a w końcu wybuch kolejnej światowej wojny, spowodowały całkowitą stagnację drukarstwa cieszyńskiego. Uratowane w pierwszych dniach wojny materiały i urządzenia, pomogły rozpocząć działalność drukarską tuż po jej zakończeniu. Tradycje, upór a przede wszystkim kunszt ocalałych drukarzy spowodował, że cieszyńskie drukarstwo nie zatraciło swego znaczenia. W latach 70. XX wieku, Cieszyńska Drukarnia Wydawnicza uzyskiwała najwyższe oceny jakości wykonywanych książek w Polsce.

   W 190. rocznicę powstania w Cieszynie pierwszej oficyny drukarskiej, udało się doprowadzić do udostępnienia dla zwiedzających zabytkowej drukarni. 

12. Zamek - iluminacja, koncert pieśni gregoriańskich w wykonaniu Schola Coram Deo

jak można "spaprać" piękny obiekt jarmarczną iluminacją - skąd my to znamy

śpiewali pięknie, szkoda, że zagłuszani przez rozwrzeszczane dzieciaki na zewnątrz

   Obok zamku całkiem współczesna wystawa designu. Wyroby inspirowane kwiatem magnolii (p. Szlak magnolii)

   

   Jadąc do Cieszyna mieliśmy w planie wystawę w Domu Narodowym - ale już zabrakło sił. 

Na pewno nieraz wrócimy do Cieszyna. Ten wieczór skutecznie do tego zachęcił.

 

 

Materiały źródłowe:

www.muzeumcieszyn.pl

www.kc-cieszyn.pl

www.muzeumdrukarstwa.pl

www.cieszyn.pl

Sala posiedzeń Rady Miejskiej w cieszyńskim Ratuszu - UM Cieszyn

 

Zdjęcia i opracowanie: Małgorzata Malanowicz

 

Cieszyn 2011