Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic
 

Kronika 2009/004

 

2009.08.01 – 2009.08.31

 
   www.gliwiczanie.pl

 

POPRZEDNI

INDEKS

NASTĘPNY

 

     
   Kibice z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie sezonu piłkarskiego, tym bardziej że sztab szkoleniowy, jak i sami piłkarze zapowiadali walkę o wyższe cele niż tylko utrzymanie się w Ekstraklasie.
   W pierwszym meczu 02.08 Piast po słabej grze przegrał z Lechem Poznań 3:1 (0:0).
   Kibice ciągle nie mogą „przełknąć” v-ce prezesa Piasta, Kożmińskiego.
   W wydarzeniach kulturalnych i sportowo rekreacyjnych w wielu wypadkach sierpień był kontynuacją lipca.
   W dalszym ciągu działali artyści ulicy czyli „Ulicznicy”, według scenariusza z lipca: wtorek – fotografia, czwartek – kino, piątek, sobota – różni artyści występujący na Rynku lub Placu Krakowskim.
   „Swój rajd” kontynuowały Gliwickie Metamorfozy, gdzie chętni poznania ziemi gliwickiej mogli to zrobić na rowerze. Tym bardziej że pogoda dopisywała.
   Na trasie (Kotliszowice).
   5 sierpnia
   Gliwickie tramwaje (i nie tylko) wypływają na szerokie wody. Telewizja Trwam gościła w Gliwicach, skąd w swoim programie przedstawiła problemy gliwickiej komunikacji. Przedstawiciele UM odmówili udziału w programie.
   8 sierpnia
   Niektórych trzeba było "dostarczać siłą".
   Jak co roku również Park Chopina gościł artystów w ramach „Parkowego Lata”.
   11 sierpnia
   Bitwa Fotograficzna.
   15 sierpnia
   Po drugiej porażce w Chorzowie z Ruchem, Piast u siebie pokonał Zagłębie Lubin 4:1.
   22 sierpnia
   Na lotnisku odbył się Piknik Lotniczy. Można było podziwiać akrobacje lotnicze, a także możliwości naszego sprzętu wojskowego.
   28 sierpnia
   Po drugim zwycięstwie w Bełchatowie 1:0, Piast odniósł kolejne zwycięstwo, tym razem u siebie z Odrą Wodzisław 2:1 i po 5 meczach z dorobkiem 9 pkt. zajmuje wysokie 5. miejsce.
   Koniec miesiąca przyniósł nam występy teatrów ulicznych.
   28 sierpnia
   Teatr Feta pokazał „Nić Ariadny”.
   29 sierpnia
   Divadlo Continuo z Czech i „Finis Terrae”.
   Zakończyło się również „Parkowe Lato”. Ostatnim wykonawcą był Piotr Machalica.
   30 sierpnia
   Zakończenie rajdu zorganizowanego przez Gliwickie Metamorfozy. W rajdzie wzięło udział około 150 osób. Wręczono nagrody najbardziej wytrwałym i pracowitym (prace na Cmentarzu Hutniczym). Zwyciężył Krzysztof Bobis.
   „Dzień Światła dla Pokoju”, plenerowe widowisko artystyczne odbyło się na terenie Radiostacji Gliwickiej. Było ono zorganizowane w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
   31 sierpnia
   Miesiąc zakończył się bardzo smutno, można nawet powiedzieć pogrzebowo. Po 115 latach kończy się epoka tramwai, które ulegają likwidacji (w Gliwicach). Od 01.09 na ulicę wyjadą autobusy. Wiele osób uważa, że jest to stan przejściowy i tramwaje wrócą.
   Zwolennicy tramwai liczą na referendum. W połowie miesiąca dostarczono odpowiednia ilość zebranych podpisów do komisarza wyborczego, i teraz wszyscy czekają.

 

POPRZEDNI

INDEKS

NASTĘPNY

 

Tekst i zdjęcia: Jurek

Gliwice, 2009