Gliwickie Metamorfozy

III. ŚWIĘTO MOSTU I ŻELIWA

Iwona Citkowska

Zdjęcia: Iwona Citkowska, Małgorzata Malanowicz, Marek Zettel, Barbara Zmyślona 

IX. 2017

www.gliwiczanie.pl gliwickie_metamorfozy@op.pl  


     
      W sobotę 16 września wybraliśmy się z gliwiczanami na wycieczkę do Ozimka, gdzie od kilku dni trwało VI. Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Żeliwa Europejskiego organizowane przez Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi..
   Na tej konferencji wykład Żeliwo w sztuce sepulkralnej wygłosiła Małgorzata Malanowicz.
 
     
   
     
   
     
      W sobotę rano uczestnicy z wielu krajów europejskich odwiedzili Cmentarz Hutniczy, gdzie specjalnie dla nich została przygotowana wystawa plenerowa.  
     
   
     
      My tymczasem, mimo nieprzyjaznej pogody o godzinie 10:00 udaliśmy się autokarem na uroczyste obchody Święta Mostu i Żeliwa. Zataczając niewielkie koło odwiedziliśmy zespół huty żelaza z XVIII wieku w Zagwiździu, dawnej Huty Kluczborskiej oraz miejscowe Muzeum, po których oprowadził nas wójt gminy Murów.  
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
      Do Ozimka dotarliśmy o godzinie 14:00 na wspólny obiad. A po obiedzie już indywidualnie, kawa z ciastkiem i zwiedzanie.  
     
   
     
   
     
   
     
     Ozimek słynie przede wszystkim z żelaznego mostu. W tym roku, 12 września minęło 190 lat od chwili kiedy został oddany do użytku. W marcu otrzymał zaszczytny tytuł Pomnika Historii.  
     
   
     
   
     
   
     
   
     
      Miasto Ozimek świętuje również w tym roku 55. rocznicę nadania praw miejskich, dlatego było współorganizatorem uroczystości. Mieszkańcom i odwiedzającym zapewniono wiele atrakcji: występy, przedstawienia, koncerty i pochód historyczny.

   Sobotnie uroczystości rozpoczęły się występem "Chóru na obcasach" z Ozimka.
 
     
   
     
     Następnie spod kościoła ewangelickiego wyruszył historyczny korowód. W tegorocznej paradzie brało udział Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w strojach gwarków, Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi w strojach hutników z XVIII wieku i grupy rekonstrukcyjne. Maszerowali też uczestnicy konkursu strojów historycznych oraz aktorzy-amatorzy, których zobaczyliśmy w późniejszej inscenizacji.  
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     Specjalnie z okazji święta organizatorzy czyli Urząd Miasta Ozimek i Dom kultury w Ozimku przygotowali dla mieszkańców na wyspie Rehdanz’a rekonstrukcję wytopu żelaza w piecu jednorazowym tak zwanej dymarce jest to nazwa ogólna, a tak naprawdę jest to piec typu kotlinkowego. Wszystko to po okiem członków z Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Mieliśmy też okazję zobaczyć widowisko - spektakl
pt "W karczmie u Krigara".
 
 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     Następnie odbył się długo wyczekiwany przez nas konkurs strojów historycznych.  
     
     
     
     Wycieczka współfinansowana była z budżetu Miasta Gliwice.