Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic


 

III. ŚWIĘTO MOSTU I ŻELIWA

 

OZIMEK 2017

    


 

   www.gliwiczanie.pl


      W sobotę 16 września wybraliśmy się z gliwiczanami na wycieczkę do Ozimka, gdzie od kilku dni trwało VI. Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Żeliwa Europejskiego organizowane przez Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi..
   Na tej konferencji wykład "Żeliwo w sztuce sepulkralnej" wygłosiła nasza prezes Małgorzata Malanowicz.
 
     
   
     
   
     
      W sobotę rano uczestnicy z wielu krajów europejskich odwiedzili Cmentarz Hutniczy, gdzie specjalnie dla nich została przygotowana wystawa plenerowa.  
     
   
     
      My tymczasem, mimo nieprzyjaznej pogody o godzinie 10:00 udaliśmy się autokarem na uroczyste obchody Święta Mostu i Żeliwa. Zataczając niewielkie koło odwiedziliśmy zespół huty żelaza z XVIII wieku w Zagwiździu, dawnej Huty Kluczborskiej oraz miejscowe Muzeum, po których oprowadził nas wójt gminy Murów.  
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
      Do Ozimka dotarliśmy o godzinie 14:00 na wspólny obiad. A po obiedzie już indywidualnie, kawa z ciastkiem i zwiedzanie.  
     
   
     
   
     
   
     
     Ozimek słynie przede wszystkim z żelaznego mostu. W tym roku, 12 września minęło 190 lat od chwili kiedy został oddany do użytku. W marcu otrzymał zaszczytny tytuł Pomnika Historii.  
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
      Miasto Ozimek świętuje również w tym roku 55. rocznicę nadania praw miejskich, dlatego było współorganizatorem uroczystości. Mieszkańcom i odwiedzającym zapewniono wiele atrakcji: występy, przedstawienia, koncerty i pochód historyczny.

   Sobotnie uroczystości rozpoczęły się występem "Chóru na obcasach" z Ozimka.
 
     
   
     
     Następnie spod kościoła ewangelickiego wyruszył historyczny korowód. W tegorocznej paradzie brało udział Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w strojach gwarków, Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi w strojach hutników z XVIII wieku i grupy rekonstrukcyjne. Maszerowali też uczestnicy konkursu strojów historycznych oraz aktorzy-amatorzy, których zobaczyliśmy w późniejszej inscenizacji.  
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     Specjalnie z okazji święta organizatorzy czyli Urząd Miasta Ozimek i Dom kultury w Ozimku przygotowali dla mieszkańców na wyspie Rehdanz’a rekonstrukcję wytopu żelaza w piecu jednorazowym tak zwanej dymarce jest to nazwa ogólna, a tak naprawdę jest to piec typu kotlinkowego. Wszystko to po okiem członków z Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Mieliśmy też okazję zobaczyć widowisko - spektakl
pt "W karczmie u Krigara".
 
 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     Następnie odbył się długo wyczekiwany przez nas konkurs strojów historycznych. Nasza grupa przybyła jako delegacja Huty Gliwickiej na uroczystości oddania do użytku mostu w składzie następującym: John Baildon (miał być z małżonką, ale się rozchorowała), August Holtzhausen z małżonką Christiane Zweigel i córką Sophie, późniejszą panią Schottelius oraz córka inspektora hutniczego Naglo z Ozimka, pani Charlotte Sophie Schulze. Towarzystwa pani Schulze dotrzymywali pani pastorowa Henrietta Jacob i uczeń hutniczy Kalide. Ni stąd ni zowąd do delegacji przyłączył się nieznany Żyd.  
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     Wprawdzie organizatorzy narobili zamieszania nie biorąc pod uwagę danych podanych w zgłoszeniach, wprawdzie nasz John Baildon "z łapanki" zaskoczony tym, że ma się wypowiedzieć, zeznawał niezgodnie z prawdą ;), ale jakoś poszło.
   Jury konkursu dokonało oceny zaprezentowanych strojów w kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz wręczono nagrody. Na ogłoszeniu wyników już nas nie było, wracaliśmy zmęczeni do domu, ale nagrody do nas dotarły.
 
     
 

Oto lista nagrodzonych:

 Laureaci kategorii indywidualnej:

--------------------------------------

1. Jolanta Rogowska (Ozimek).

 

2. Kajetan Nizioł (Jordanów).

 

3. Konstancja Gaj (Berlin).

 

4. Krystyna Buczek (Antoniów).

 

 Laureaci kategorii zespołowej:

-----------------------------------

1. Rodzina ze świata (Tarnów/Ozimek).

 

2. Gliwickie Metamorfozy (Gliwice).  To my, to my !!!!!

 

3. Zielone Ślązaki (Zielona Góra).

 

4. Zespół w składzie: Krystyna Piechaczek, Gertruda Woszek, Krystyna Koźlik (Ozimek).

 
 
     
     Wycieczka współfinansowana była z budżetu Miasta Gliwice, również nasze historyczne stroje powstały dzięki tej dotacji.

   Specjalne podziękowania należą się naszej koleżance Elżbiecie Różalskiej za pracę, jaką włożyła w przygotowanie strojów, w których wystąpili ona i nasi koledzy. Brawo.  
 
     
     
     

Materiały źródłowe:

 

Tekst: Iwona Citkowska

Zdjęcia: Iwona Citkowska, Małgorzata Malanowicz, Marek Zettel, Barbara Zmyślona

 

Ozimek, IX.2017