Poznaj okolice Gliwic

Lato z Metamorfozami

NIEDZIELA 2 sierpnia

 

 

długość trasy Strzelce Opolskie - Góra św.Anny - Ujazd - Gliwice -  65 km 

 

 

Ujazd

   punkt kontrolny na parkingu przed Urzędem Gminy (ul.Sławięcicka 19

 

Osada wzmiankowana w 1155, prawa miejskie od 25 maja 1223. Do 1525 własność biskupów wrocławskich. Ujazd posiadał samorząd i rozwijał się pomyślnie do XVII w. jako lokalny ośrodek rzemieślniczy i ważny, handlowy punkt tranzytowy. Wojny XVII w. spowodowały upadek miasta.IX

W toku działań wojennych w 1945 r. Ujazd został zniszczony w prawie 70%

  • Ruiny renesansowego zamku biskupiego z XVI-XVII w.

  • Barokowy kościół parafialny z XVII-XVIII w. pw. św. Andrzeja Apostoła.

  • Neogotycki kościół pątniczy pw. Nawiedzenia NMP z XIX w.

  • Kapliczki z XVIII i XIX w.

  • Domy z XIX w.

 

 

Góra św. Anny

 

   punkt kontrolny za Muzeum Czynu Powstańczego

   Góra św. Anny to miejsce szczycące się bogactwem kulturowym, historycznym, religijnym, architektonicznym, a także walorami przyrodniczo-krajobrazowymi. Poprzez połączenie wszystkich wartości w jedną całość, Góra św. Anny uznana została Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 14 kwietnia 2004 r. za „Pomnik Historii”, tworząc „komponowany krajobraz kulturowo – przyrodniczy”.

Na tę całość składają się: zespół klasztorny, kaplice kalwaryjskie, Muzeum Czynu Powstańczego – dawny Dom Polski, Pomnik Czynu Powstańczego, amfiteatr oraz część Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny”. Dla uczestników rajdu przewidzieliśmy zwiedzanie rezerwatu geologicznego, który znajduje się w dawnym kamieniołomie bazaltu i charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem morfologicznym – o godzinie 11.30 oraz 13.00 chętnych poprowadzi doświadczony przewodnik PTTK, pan Henryk Hadasz. Nasz punkt kontrolny zostanie ustawiony na terenie Muzeum Czynu Powstańczego, które będzie można zwiedzić z przewodnikiem o godz.13.00 (przewodnik opowie nie tylko o powstaniach, ale i o historii miejscowości), a indywidualnie w godzinach 9.00 – 15.00. W tym dniu również odbywa się pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny – jak zapewnia sołtys miejscowości, ich parada to widowisko warte obejrzenia.