Poznaj okolice Gliwic

Lato z Metamorfozami

NIEDZIELA 19 lipca

 

 

 

długość trasy - ok. 65 km

 

Chechło

   punkt kontrolny obok straży pożarnej

   Wieś Chechło wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1305 roku, jej nazwa oznacza mokre łąki, mokradła. Znajdował się tu wzniesiony w 1517 roku drewniany kościół z 1517 roku z interesującymi polichromiami wnętrza, niestety 15 lipca 1949 spłonął od pioruna, ocalała jedynie murowana wieża z 1806 roku, która obecnie stanowi część nowego kościoła p.w. św. Walentego. We wsi znajdował się również dwór z parkiem krajobrazowym, ale po przebudowie utracił cechy stylowe. Są tu również pozostałości wału średniowiecznego grodziska oraz pomnikowa aleja czarnych brzóz. Po swojej miejscowości oprowadzą nas jej mieszkańcy, z którymi spotkamy się o godzinie 12.00.

 

Kotulin

 

   punkt kontrolny pod szkołą

Kotulin położony jest w dolinie Potoku Toszeckiego. W centrum znajduje się niewielki plac, na którego przedłużeniu stoi neogotycki pałac z 1873 roku otoczony parkiem, obecnie zaadaptowany na potrzeby szkoły podstawowej. Obok wyrasta małe wzniesienie, na którym zbudowano kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła. Pierwotny, późnogotycki prawdopodobnie z XVI wieku, spłonął w 1808 roku. Odbudowa trwała do 1904 roku, znalazła w nim miejsce część wyposażenia z poprzedniego kościoła – m.in. ołtarz główny z 1660 roku.

   Tu o godzinie 13.30 spotkamy się z miejscowymi pasjonatami historii, którzy opowiedzą nam więcej.

 

 

Taciszów

   Znajduje się tu ludwisarnia rodziny Felczyńskich, kontynuująca ponad 200-letnią tradycję odlewania dzwonów w tej rodzinie. Protoplastą rodu był Michał Felczyński, który założył w 1808 roku w Kałuszu niedaleko Lwowa wielką ludwisarnię.

Michał --> Michał --> Franciszek --> [Ludwik, Michał, Kajetan] Jan --> Tadeusz --> Zbigniew - obecny właściciel odlewni w Taciszowie

 

Pławniowice

 - Pałac wybudowany w latach 1882-85 przez Konstantyna Heidenrich  z Kopic na zlecenie Franciszka Ballestrema. Mimo przeróżnych łączeń stylowych i fakturowych, niezliczonej ilości wież, wieżyczek i elementów dekoracyjnych, pałac zachowuje uporządkowany charakter. Wokół pałacu, rozpościera się niewielki, aczkolwiek bardzo zadbany i urokliwy ogród z licznymi alejkami, udostępnionymi dla spacerowiczów. Tuż przy bramie wjazdowej wybudowany został obiekt w identycznym stylu służący za powozownię. Po drugiej stronie ulicy znajduje się "Dom Kawalera" (obecnie Urząd Pocztowy) wzniesiony w tym samym stylu - budynek postawiony z myślą o przyjeżdżających w odwiedziny gościach. 

 

Rudziniec

 - Pałac von Rufferów z 1860 roku, fasada wzorowana była na stylu włoskiego cinquecenta, we wnętrzu zachował się efektowny hall z galerią na poziomie pierwszego piętra, o wysokości całego budynku, oświetlony szklanym dachem. Obok pałacu park krajobrazowy w stylu angielski. 

 - Kościół parafialny pw. Michała Archanioła zbudowany w 1697 roku z fundacji Wenzla von Pelka, na miejscu wcześniejszego z 1447 roku. W 1872 roku do ściany zachodniej kościoła dostawiona została wieża o konstrukcji słupowej. Dekoracja malarska pokrywa powierzchnię wszystkich ścian, stropów, prezbiterium i nawy.

  

Kapliczki p.w. św. Jana Nepomucena

Boguszyce Niewiesze Pławniowice Słupsko Taciszów