"Poznaj okolice Gliwic"

Lato z Metamorfozami

NIEDZIELA - 3 sierpnia

 

 

Kozłów

 

   punkt kontrolny przy kosciele

 Kozłów to wieś wzmiankowana już w 1279 roku, na skraju wsi można odnaleźć zarysy średniowiecznego grodziska rycerskiego z XIV wieku. Warto obejrzeć też kościół p.w. św. Mikołaja zbudowany ok. 1500 roku, w czworobocznej drewnianej wieży znajduje się dzwon z 1417 roku. Wewnątrz kościoła późnorenesansowa płyta nagrobna dawnego właściciela wsi – Kozłowskiego.

 

Kotlarnia

 

  punkt kontrolny przy kościele

Kotlarnia powstała w XVIII wieku jako osada hutnicza. W 1709 roku  Jakub Flemming wybudował w pobliskich lasach kuźnię miedzi oraz fabrykę blach miedzianych. Osadę nazwał Jacobswalde. W 1771 roku dobra te przeszły na własność rodu Hohenlohe ze Sławęcic. W drugiej połowie XVIII wieku nastąpił wielki rozwój przemysłu w Kotlarni. W 1791 było tu 12 różnych zakładów. Wydobywano tu również rudę żelaza. Dowodem wysokiej jakości miejscowej produkcji było otrzymanie złotego medalu na wystawie produktów przemysłowych w Berlinie w 1844. Jednak w 1848 roku zamknięto fabryki i rozpoczął się powolny upadek miejscowości.

O godz.11 wysłuchamy opowiadań mieszkańców osady i będziemy mogli pozwiedzać najciekawsze miejsca - zapraszamy w ich imieniu:)

Na skraju Kotlarni znajduje się Kopalnia Piasku, przed wejściem możemy obejrzeć parę starych parowozów. Będziemy tędy przejeżdżać w drodze do Magdalenki.

 

 

Magdalenka

  punkt kontrolny przy kaplicy
Kaplica świętej Marii Magdaleny znajduje się kilka kilometrów wgłąb lasu, w trójkącie pomiędzy Goszycami, Sierakowicami i Tworogiem Małym, na małej polanie. Opiekunem terenu jest Nadleśnictwo w Rudach Raciborskich. Samą kaplicą opiekują się mieszkańcy Tworoga Małego. Tu zostanie ulokowany trzeci punkt kontrolny etapu. O godz. 13 spotkamy się z mieszkańcami Tworoga Małego którzy opowiedzą nam o tym ciekawym miejscu a także okolicy i ostatnim ogromnym pożarze.