"Poznaj okolice Gliwic"

Lato z Metamorfozami

NIEDZIELA - 20 lipca

 

długość trasy ok. 53 km

 

Stanica

 

   punkt kontrolny z boku kościoła (nie od strony drogi tylko po przeciwnej)

   Historia kościoła sięga początku XIX w . Poprzednio w miejscu tym stały po kolei dwa drewniane kościoły (pierwszy spłonął wkrótce po wybudowaniu, a drugi z czasem stał się zbyt mały), w 1800 r. zaczęto budować nowy, murowany kościół. Budowę nadzorowali cystersi. Nowy, orientowany, klasycystyczny kościół konsekrowano w 1804 r. W dniu poświęcenia opat klasztoru Ojców Cystersów w Rudach podarował kościołowi pochodzącą z Pragi kopię figurki Dzieciątka Jezus. 

   Warto też obejrzeć kaplicę mieszczącą we wnętrzu piękną barokową rzeźbę św. Jana Nepomucena, a w szczycie figurkę św. Floriana

 

   Po zakończeniu rajdu warto powrócić do Stanicy - w tym dniu odbywać się tu będzie Turniej Sołectw

 

Rudy

 

  punkt kontrolny przed głównym (nieczynnym) wejściem do zabudowań klasztornych
   Fundatorem rudzkiego klasztoru był książę Władysław Opolski. Akt donacyjny został potwierdzony w 1274 r. Jako pierwszy stanął kościół, cysterskim zwyczajem pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest to trójnawowa bazylika. Po południowej stronie wybudowano kaplicę w której znajduje się słynny obraz z XVII w. Matki Boskiej Pokornej cel licznych pielgrzymek krajowych a także z Czech i Niemiec. Do siedemnastego wieku mnisi zamieszkiwali zabudowania drewniane, ale po kolejnym pożarze wybudowano piętrowy murowany kompleks mieszkalny. 

   Klasztor istniał do 1810 roku, kiedy został skasowany edyktem króla pruskiego. W 1945 i kościół i zabudowania klasztorne zostały zniszczone. Jako pierwszy odbudowano kościół – przywrócono mu gotycki wygląd. Zabudowania klasztorne w obecnej chwili są niedostępne do zwiedzania ze względu na trwający remont. Uczestnicy rajdu będą mogli zobaczyć część ich wnętrz na przygotowanej przez organizatorów wystawie zdjęć. 

   Wokół klasztoru rozciąga się park założony przez książąt raciborskich. Podziwiać w nim można około 20 egzemplarzy roślin o statusie pomnika przyrody i  ponad 70 gatunków krzewów i drzew egzotycznych. W pobliżu zespołu klasztornego można obejrzeć również dawny szpital, założony staraniem Juliusza Rogera w 1858, przebudowany 1910, w stylu neogotyku angielskiego. Dziś mieści się w nim dyrekcja parku „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” – niestety znajdująca się obok ścieżka dydaktyczna w niedziele jest niedostępna. 

   Tu też warto wrócić po południu - w kościele odbędzie się jeden z cyklu koncertów "Muzyka w Opactwie" (17.00)

 

 

Zwonowice

 

  punkt kontrolny na podjeździe przed pałacykiem myśliwskim (leśniczówka - Dębowa 1)
Po krótkim odpoczynku wśród oszałamiającej zieleni trasa rajdu poprowadzi dalej, do ostatniego punktu umiejscowionego w Zwonowicach. Znajduje się tam pałacyk myśliwski z XIX wieku – obecnie siedziba Leśnictwa Zwonowice. Właśnie na podjeździe tego pałacyku na uczestników czekać będzie punkt kontrolny rajdu. W nadleśnictwie Rybnik znajduje się więcej wartych odwiedzenia leśniczówek (zwłaszcza „Krasiejów” w Jankowicach i „Wildek” w Rudzie Kozielskiej) – Oddział PTTK w Radlinie ustanowił nawet Regionalną Odznakę Turystyczną „Szlakiem leśniczówek”. 

 

Krasiejów

Wildek