"Poznaj okolice Gliwic"

Lato z Metamorfozami

NIEDZIELA - 19 sierpnia

 

długość trasy głównej - ok. 70 km

Bycina

   punkt kontrolny naprzeciw figury św. Floriana (obok pałacu) 

  - Późnobarokowy pałac z XVII w. wzniesiony przez hr. Albert Leopold Paczyńskiego. Budynek jest murowany z cegły, otynkowany. Ciekawy jest późnobarokowy portal kamienny, zamknięty półkoliście o wyprofilowanym obramieniu. W jego zwieńczeniu znajduje się kartusz herbowy Paczyńskich. W pałacu była również kaplica Trójcy Świętej z zachowaną polichromią późnobarokową (ok.1730 r.) przedstawiającą Wniebowzięcie Matki Boskiej, św. Józefa jako orędownika, trzech archaniołów, św. Wojciecha i Stanisława oraz wielu innych świętych.

Pławniowice

   punkt kontrolny na parkingu przy spichlerzu (obok pałacu)

 - Pałac wybudowany w latach 1882-85 przez Konstantyna Heidenrich  z Kopic na zlecenie Franciszka Ballestrema. Mimo przeróżnych łączeń stylowych i fakturowych, niezliczonej ilości wież, wieżyczek i elementów dekoracyjnych, pałac zachowuje uporządkowany charakter. Wokół pałacu, rozpościera się niewielki, aczkolwiek bardzo zadbany i urokliwy ogród z licznymi alejkami, udostępnionymi dla spacerowiczów. Tuż przy bramie wjazdowej wybudowany został obiekt w identycznym stylu służący za powozownię. Po drugiej stronie ulicy znajduje się "Dom Kawalera" (obecnie Urząd Pocztowy) wzniesiony w tym samym stylu - budynek postawiony z myślą o przyjeżdżających w odwiedziny gościach. 

 

Rudziniec

   punkt kontrolny naprzeciwko szkoły (d. pałac) 

 - Kościół parafialny pw. Michała Archanioła zbudowany w 1697 roku z fundacji Wenzla von Pelka, na miejscu wcześniejszego z 1447 roku. W 1872 roku do ściany zachodniej kościoła dostawiona została wieża o konstrukcji słupowej. Dekoracja malarska pokrywa powierzchnię wszystkich ścian, stropów, prezbiterium i nawy.

 - Pałac von Rufferów z 1860 roku, fasada wzorowana była na stylu włoskiego cinquecenta, we wnętrzu zachował się efektowny hall z galerią na poziomie pierwszego piętra, o wysokości całego budynku, oświetlony szklanym dachem. Obok pałacu park krajobrazowy w stylu angielski.  

 

 

Poniszowice

Kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela konsekrowany 11 października 1499 roku. Przetrwał do dziś w niezmienionej formie. Oddzielną dzwonnicę zbudowano w roku 1520. Wewnątrz trzy ołtarze drewniane, bogato złocone.