Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic


 

Święto Mostu i Żeliwa - Ozimek

Gliwiczanie uczestniczyli

 

   opracowanie : Iwona Citkowska

 


 

   www.gliwiczanie.pl


 

W sobotę 16 września wybraliśmy się z gliwiczanami na wycieczkę do Ozimka, gdzie od kilku dni trwała Międzynarodowa Konferencja Miłośników Żeliwa, a na tej konferencji obszerny wykład wygłosiła nasza pani prezes Małgorzata Malanowicz.
Wynikiem tego było przeniesienie na parę godzin konferencji i ich członków do Gliwic na dalszy ciąg wykładu i wystawę plenerową na Cmentarzu Hutniczym.


 
   
   
   

 

A my mimo nieprzyjaznej pogody o godzinie 10:00 udaliśmy się autokarem na uroczyste obchody Święta Mostu i Żeliwa. Zataczając niewielkie koło odwiedziliśmy zespół huty żelaza z XVIII wieku, XIX–XX wieku w Zagwiździu.
     
   


   
   

 

Do Ozimka dotarliśmy o godzinie 14:00, dla wszystkich obiad, kawka i dalej indywidualne zwiedzanie miasta i słynnego pierwszego żeliwnego mostu w Europie, który w tym roku obchodził 190 lat oddania do użytku, a pierwszy rok uznania za Pomnik Historii.

 


   

 

Miasto Ozimek w tym uroczystym dniu zapewniło mieszkańcom i odwiedzającym wiele atrakcji: występy, przedstawienia, koncerty i pochód historyczny. W tegorocznej paradzie brało udział Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, czyli Gwarków Tarnogórskich w przepięknych historycznych strojach, nie tylko gwareckich, ale też górniczych z XVIII wieku.

  

Gościmy byliśmy także my, Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy w osobach: John Baildon , August Holtzhausen z małżonką Christiane Zweigel i córką Sophie , pani Charlotte Sophie Schulze, pastorowa Henrietta Jacob oraz uczeń hutniczy i Żyd. W pochodzie brali udział również liczni mieszkańcy przebrani w stroje z epoki. Specjalnie z okazji święta organizatorzy przygotowali dla mieszkańców na wyspie Rehdanz’a rekonstrukcję wytopu żelaza w piecu jednorazowym tak zwanej dymarce jest to nazwa ogólna, a tak naprawdę jest to piec typu kotlinkowego. Wszystko to po okiem członków z Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Mieliśmy też okazję zobaczyć widowisko- spektakl pt "W karczmie u Krigara".

 


   
   
   
   
   
   
     
  Organizatorami całego przedsięwzięcia byli: Urząd Gminy i Miasta w Ozimku, Dom Kultury w Ozimku oraz Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi. W trakcie Święta Mostu i Żeliwa odbył się też konkurs strojów regionalnych i historycznych z XVIII i I połowy XIX wieku, w którym wzięliśmy udział. Zgodnie z regulaminem uczestnicy konkursu przeszli w korowodzie historycznym , a następnie zaprezentowali się na scenie. Jury konkursu dokonało oceny zaprezentowanych strojów w kategoriach: indywidualnej i zespołowej: Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz wręczono nagrody.  
     
   
   
   
     
 

Na ogłoszeniu wyników już nas nie było, wracaliśmy zmęczeni do domu.

Oto lista nagrodzonych:

 Laureaci kategorii indywidualnej:

--------------------------------------

 1 Jolanta Rogowska (Ozimek).

 

2 Kajetan Nizioł (Jordanów).

 

2 Konstancja Gaj (Berlin).

 

3 Krystyna Buczek (Antoniów).

 

 Laureaci kategorii zespołowej:

-----------------------------------

 1 Rodzina ze świata (Tarnów/Ozimek).

 

1 Gliwickie Metamorfozy (Gliwice).  To my ,To my!!!!!

 

2 Zielone Ślązaki (Zielona Góra).

 

3 Zespół w składzie: Krystyna Piechaczek, Gertruda Woszek, Krystyna Koźlik (Ozimek).

 
     
  Wycieczka została dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice, również z dotacji pochodziły pieniądze, za które zostały uszyte kostiumy.

Serdeczne podziękowania należą się naszej koleżance Elżbiecie Różalskiej za pracę, jaką włożyła w przygotowanie strojów, w których wystąpili ona i nasi koledzy. Brawo.
 
     
   
     
 

http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/most_ozimek/most_ozimek.htm

 

http://www.gliwiczanie.pl/Ee/piknik/piknik.html

 

http://www.gliwiczanie.pl/Inicjatywy/Schottelius/gzut.htm

 
     
  Reportaż przygotowała: Iwona Citkowska