GORCH  FOCK  (II)

"Gorch Fock" jest żaglowcem szkolnym niemieckiej marynarki wojennej. Został wybudowany w 1958 r. w hamburskiej stoczni Blohm und Voss, jako identyczne powtórzenie egzemplarza z serii trzech szkolnych żaglowców wykonanych przez tę stocznię w latach trzydziestych, a uznanych za bardzo udane.
Pierwsza z serii tych jednostek opuściła stocznię w 1933 roku właśnie jako "Gorch Fock". Po rozmaitych wojennych kolejach służył pod banderą radziecką jako "Towariszcz" a obecnie pływa pod tą samą nazwą we flocie Ukrainy.
Nazwa "Gorch Fock" jest pseudonimem niemieckiego pisarza-marynisty - Hansa Kinau. Żaglowiec jest bardzo popularny, szczególnie w swoim kraju. Poświęcono mu wiele książek, albumów, plakatów, a o jego rejsach nakręcono kilka filmów. Takie wyróżnienie jest w pełni uzasadnione, bowiem żaglowiec osiągnął w Operacji Żagiel największe sukcesy: pięć razy zwyciężył i trzykrotnie zajął drugie miejsce.
Jest znany ze swej szybkości i możności żeglowania ostro na wiatr. Na fokmaszcie i grotmaszcie, o jednakowej wysokości 45,3 m oraz na bezanmaszcie niższym tylko o 5 m znajdują się 23 żagle. Statek ma dwa komplety żagli: jeden zwykły - używany podczas wiatrów słabych i drugi - specjalny, podnoszony podczas sztormów.
Armatorem "Gorcha Fock'a" jest szkoła marynarki wojennej w Kiel (Kilonia). Na jego dwóch pokładach są miejsca dla 67 osób załogi stałej i 200 praktykantów. W każdym roku statek wypływa na trzy rejsy szkolne.
DANE TECHNICZNE
długość            - 89,3 m
wysokość masztów   - 45,3 m
szerokość          - 12 m
zanurzenie         -  5 m
wyporność          - 1760 ton
pojemność          - 1499 BRT
liczba żagli       - 23
powierzchnia żagli - 1952 m2
prędkość pod żagl. - do 16 węzłów
silnik             - 800 KM
prędkość na siln.  - 10 węzłów
załoga             - 67 osób załogi stałej + 200 kadetów
rok budowy         - 1958
typ                - bark trzymasztowy
stocznia           - Blohm und Voss, Hamburg, Niemcy
materiał konstr.   - stal
armator            - Szkoła Marynarki Wojennej, Kilonia, Niemcy
port macierzysty   - Kilonia, Niemcy
Przepiękny ten żaglowiec stojąc w porcie w Walencji zorganizował tzw. dzień otwarty - nie omieszkałam skorzystać z okazji-Ee.

NO I WCHODZIMY NA POKŁAD