Iwona Citkowska
Krzysztof Majnusz

Cmentarz żydowski w Prudniku

 

 

 

       
      "Nowa" prudnicka nekropolia żydowka powstała w 1860 r. przy ówczesnej Banhofstrase dziś ulicy Kolejowej. W chwili  obecnej teren cmentarza o powierzchni 0,2 ha jest w całości ogrodzony. Od frontu zachował się oryginalny, zdobiony płot oraz dawny dom pogrzebowy przypominający kształtem synagogę, zaadapotowany przez Zbór Zielonoświątkowców na kaplicę.
   Granice cmentarza są zgodne z granicami z 1939 r. W tym też roku cmentarz przeszedł na własność Zrzeszenia Żydów w Niemczech (Reichsvereinigung der Juden in Deutschland). Podczas II wojny światowej nekropolia nie została zdewastowana,
dopiero w latach powojennych doszło do licznych aktów wandalizmu i kradzieży niektórych cennych macew. Do dnia dzisiejszego zachowało się około 140 nagrobków, wykonanych z marmuru, granitu, piaskowca i kamienia wapiennego, z inskrypcjami w językach hebrajskim i niemieckim. Na uwagę zasługuje grobowiec rodziny Fränkel, o której ślady pamięci można odnaleźć jeszcze dziś w centrum Prudnika (plac i park poświęcone rodzinie). Na cmentarzu pochowanych jest wielu innych znanych członków ówczesnej gminy żydowskiej: M.Pinkus , J.Pinkus , A.Wolff , H.Cohn.
   Prace porządkowe na cmentarzu prowadzi regularnie miejski zakład komunalny wraz z więźniami miejscowego aresztu w ramach akcji Tikkun Naprawa, zainicjowanej przez polskie i izraelskie służby więzienne. Partnerem projektu jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Źródło: www.kirkuty.xip.pl/prudnik.htm