Gliwickie Metamorfozy"  Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic


 

CMENTARZ WOJENNY W LORETO

 


 

   www.gliwiczanie.pl 

W tym roku poniosło nas do Włoch zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc lecz kilka zostało na dłużej w pamięci. Jednym z nich jest cmentarz żołnierzy polskich w Loreto, małej włoskiej miejscowości w prowincji Ankona. Cmentarz ten to jeden z czterech cmentarzy, na którym spoczywają żołnierze i oficerowie 2 Korpusu Polski. Pozostałe znajdują się w Bolonii, Canassimie i wzgórzu Monte Cassino.

 
   
     
  Mimo upływu wielu lat miejsce to stało się pomnikiem poświęcenia polskich oddziałów walczących o wolność naszą i waszą . Miejsce to przypomina nam dziś o patriotyzmie i oddaniu polskich oddziałów podczas licznych walk . Na obcej ziemi spoczywa ponad tysiąc żołnierzy i oficerów, którzy latem 1944 roku walczyli wraz z oddziałami alianckimi w ramach kampanii na Półwyspie Apenińskim o wolność miast Ankony oraz wschodniej część Włoch.  
     
     
  Cmentarz w Loreto położony jest na trzech tarasach otoczonych murem. Wejścia do niego strzeże duża brama z figurą Zbawiciela, prowadząca w kierunku Adriatyku. Po przeciwległej stronie cmentarza, zbliżonej do bazyliki loretańskiej, usytuowany jest wysoki kamienny ołtarz, a w jego centrum umieszczona jest marmurowa płaskorzeźba Matki Boskiej Ostrobramskiej. Nieco niżej dostrzec można płaskorzeźbę Krzyża Virtuti Militari oraz znaków 2 Korpusu. Groby żołnierzy ułożone są w równych rzędach imitujących ustawienie w szyku. Cmentarz otacza bujna zieleń wśród niej rosną smukłe włoskie cyprysy, afrykańskie palmy i miejscowe krzewy oleandrów. Dużo jest róż i innych kwiatów.  

 
   
   

 

Spacerując po cmentarzu można zauważyć że pochowani są tu polscy żołnierze wielu wyznań . Spoczywają obok siebie katolicy ewangelicy, prawosławni, Żydzi i mahometanin. A nad tym wszystkim powiewa polska flaga umieszczona na maszcie , stojącym pośrodku cmentarza. Chwała bohaterom.

 


     
  Zdjęcia i tekst: Iwona Citkowska