Cmentarz "Na Pęksowym Brzyzku" w Zakopanem

 

Zdjęcia i tekst: Jurek Olejnik

 

 

 

   O cmentarzu tym, a właściwie o osobach tu spoczywających można mówić godzinami, skracając te godziny do jednego zdania, co grób to historia Polski. Zdjęcia te przedstawiają niewielki fragment tego cmentarza, ale zrobiłem tam ok 300 zdjęć. i trudno je tu wszystkie przedstawić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Grób jednego z najwybitniejszych Polaków, Mariusza Zaruskiego. Osoba praktycznie zapomniana. Czym się zajmował? łatwiej było by powiedzieć czym się nie zajmował, o takich ludziach mówi się człowiek Renesansu. Zmarł w Chersoniu w 1941 roku i tam został pochowany w 1997 roku ciało zostało sprowadzone do Zakopanego i tutaj pochowane.

 Jeszcze fragment książki M.Zaruskiego "Wśród wichrów i fal"
"Gdy stanę przed św. Piotrem, i ten zapyta , jak mnie zameldować, odpowiem: Łamałem młotem wrzeciądza niewoli, prowadziłem Polaków w góry i na morze, ażeby stali się twardzi jak granit, a dusze mieli czyste i głębokie jak morze"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem powstał w połowie XIX wieku. Od lat dwudziestych XX wieku chowano tu ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala.

   Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska Jana Pęksy, który podarował ziemię na założenie cmentarza. Znajduje się tu około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Do najbardziej znanych należą Tytus Chałubiński, Stanisław Marusarz, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Antoni Kenar, Władysław Hasior, ks. Józef Stolarczyk, Witold Paryski, Mariusz Zaruski, "Sabała".... można długo jeszcze wymieniać.